About
Description & Specs
The Maxxis Dissector II is back with major upgrades for better control cornering and braking. Redesigned side knobs offer a larger footprint for enhanced grip and stability especially on hard terrain. The center tread keeps the fast-rolling 2-3-2 layout but now features split center knobs for better braking and terrain conformity. Transition knobs are pushed outward for smoother cornering.Perfect as a front tire on 130–140mm trail bikes or a fast rear tire on 150mm+ setups in dry conditions. Pairs great with the Forekaster or Rekon for a balanced ride Recommended use: Dry hard rocky terrain
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | New Maxxis |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Description & Specs
The Maxxis Dissector II is back with major upgrades for better control cornering and braking. Redesigned side knobs offer a larger footprint for enhanced grip and stability especially on hard terrain. The center tread keeps the fast-rolling 2-3-2 layout but now features split center knobs for better braking and terrain conformity. Transition knobs are pushed outward for smoother cornering.Perfect as a front tire on 130–140mm trail bikes or a fast rear tire on 150mm+ setups in dry conditions. Pairs great with the Forekaster or Rekon for a balanced ride Recommended use: Dry hard rocky terrain
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | New Maxxis |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Maxxis Dissector II Tire - 29 x 2.40 Tubeless Folding Black MaxxTerra EXO
Translation missing: en.products.product.sku:TR8618
- Regular price
- $87.00
- Sale price
- $87.00
- Regular price
-
$96.00
Shipping calculated at checkout.
Fast Shipping
MTBHQ Shipping
You want your parts fast, we get it. That is why we offer fast & free shipping on orders starting at just $50. Orders start processing immediately and most orders ship in 0 - 2 business days. Please note that some exclusions do apply on oversize items including but not limited to complete bikes, car racks, and frames. Please refer to your shipping options at checkout for the most accurate shipping quote on your order.
Orders $50+ Ship Free*
MTBHQ Shipping
You want your parts fast, we get it. That is why we offer fast & free shipping on orders starting at just $50. Orders start processing immediately and most orders ship in 0 - 2 business days. Please note that some exclusions do apply on oversize items including but not limited to complete bikes, car racks, and frames. Please refer to your shipping options at checkout for the most accurate shipping quote on your order.
Deal Alert! This Item Is On Sale
Discount Automatically Applied At Checkout 🤘
30 Day Returns
If you have an issue, return new items for up to 30 days.
Key Product Specs
- Black
- EXO
- Folding
- MaxxTerra
- Tubeless
