About
Description & Specs
With a tread design that deftly balances rolling speed with braking and cornering traction it's hard to find fault with the Minion DHF. That's probably why it's one of the most imitated tires in mountain biking. Whether riding local trails a backcountry epic racing enduro or World Cup downhill there's a Minion DHF spec to meet your needs. The Minion DHF is available in trail enduro and downhill specs.Directional ramped center knobs provide low rolling resistance Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction Recommended for all trail conditions Intended use: Trail Enduro Downhill and Front installation
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| keyword search | New Maxxis |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Description & Specs
With a tread design that deftly balances rolling speed with braking and cornering traction it's hard to find fault with the Minion DHF. That's probably why it's one of the most imitated tires in mountain biking. Whether riding local trails a backcountry epic racing enduro or World Cup downhill there's a Minion DHF spec to meet your needs. The Minion DHF is available in trail enduro and downhill specs.Directional ramped center knobs provide low rolling resistance Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction Recommended for all trail conditions Intended use: Trail Enduro Downhill and Front installation
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| keyword search | New Maxxis |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Maxxis Minion DHF Tire - 27.5 x 2.50 Tubeless Folding Black MaxxTerra EXO+
Translation missing: en.products.product.sku:TR00343
- Regular price
- $94.00
- Sale price
- $94.00
- Regular price
-
$104.00
Shipping calculated at checkout.
Expected Ship Date: Wed May 13
Fast Shipping
MTBHQ Shipping
You want your parts fast, we get it. That is why we offer fast & free shipping on orders starting at just $50. Orders start processing immediately and most orders ship in 0 - 2 business days. Please note that some exclusions do apply on oversize items including but not limited to complete bikes, car racks, and frames. Please refer to your shipping options at checkout for the most accurate shipping quote on your order.
Orders $50+ Ship Free*
MTBHQ Shipping
You want your parts fast, we get it. That is why we offer fast & free shipping on orders starting at just $50. Orders start processing immediately and most orders ship in 0 - 2 business days. Please note that some exclusions do apply on oversize items including but not limited to complete bikes, car racks, and frames. Please refer to your shipping options at checkout for the most accurate shipping quote on your order.
Deal Alert! This Item Is On Sale
Discount Automatically Applied At Checkout 🤘
30 Day Returns
If you have an issue, return new items for up to 30 days.
Key Product Specs
- Black
- EXO+
- Folding
- MaxxTerra
- Tubeless
