About
Description & Specs
- TECH SPECS
| Axle Type | 12x148mm TA |
| Freehub Body | SRAM XD |
| Hub Spacing | 148mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Carbon |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | Era |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Straight Pull |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Wheel Diameter/ISO | 27.5 / 584 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
Description & Specs
- TECH SPECS
| Axle Type | 12x148mm TA |
| Freehub Body | SRAM XD |
| Hub Spacing | 148mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Carbon |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | Era |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Straight Pull |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Wheel Diameter/ISO | 27.5 / 584 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
Raceface ERA eMTB Wheel Rear 27.5'' / 584 12x148mm TA 148mm Disc IS 6-bolt SRAM XD
Translation missing: en.products.product.sku:H042148-05-275
- Regular price
- $840.99
- Sale price
- $840.99
- Regular price
-
$1,159.98
Shipping calculated at checkout.
Fast Shipping
MTBHQ Shipping
You want your parts fast, we get it. That is why we offer fast & free shipping on orders starting at just $50. Orders start processing immediately and most orders ship in 0 - 2 business days. Please note that some exclusions do apply on oversize items including but not limited to complete bikes, car racks, and frames. Please refer to your shipping options at checkout for the most accurate shipping quote on your order.
Orders $50+ Ship Free*
MTBHQ Shipping
You want your parts fast, we get it. That is why we offer fast & free shipping on orders starting at just $50. Orders start processing immediately and most orders ship in 0 - 2 business days. Please note that some exclusions do apply on oversize items including but not limited to complete bikes, car racks, and frames. Please refer to your shipping options at checkout for the most accurate shipping quote on your order.
Deal Alert! This Item Is On Sale
Discount Automatically Applied At Checkout 🤘
30 Day Returns
If you have an issue, return new items for up to 30 days.
Key Product Specs
- 12x148mm TA
- 148mm
- 27.5'' / 584
- Disc IS 6-bolt
- Rear
- SRAM XD
