About
Description & Specs
- TECH SPECS
| Brake Type | Disc |
| Damping | Delta RC |
| Damping Adjustments | Extl rebnd low speed comp |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 44mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 74.5mm |
| Primary Color | Black |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Spring Type | Linear XL |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Travel | 180mm |
| Wheel Diameter | 27.5 |
| Stanchions Diameter | 38mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| e-Bike approved | Yes |
Description & Specs
- TECH SPECS
| Brake Type | Disc |
| Damping | Delta RC |
| Damping Adjustments | Extl rebnd low speed comp |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 44mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 74.5mm |
| Primary Color | Black |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Spring Type | Linear XL |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Travel | 180mm |
| Wheel Diameter | 27.5 |
| Stanchions Diameter | 38mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| e-Bike approved | Yes |
RockShox ZEB Select B1 Suspension Fork 27.5'' Linear XL 180mm 1-1/8''-1.5'' 15x110mm TA Rake: 44mm Black
Translation missing: en.products.product.sku:H140995-01-275
- Regular price
- $989.00
- Sale price
- $989.00
- Regular price
-
$989.00
Shipping calculated at checkout.
Expected Ship Date: Wed May 13
Fast Shipping
MTBHQ Shipping
You want your parts fast, we get it. That is why we offer fast & free shipping on orders starting at just $50. Orders start processing immediately and most orders ship in 0 - 2 business days. Please note that some exclusions do apply on oversize items including but not limited to complete bikes, car racks, and frames. Please refer to your shipping options at checkout for the most accurate shipping quote on your order.
Orders $50+ Ship Free*
MTBHQ Shipping
You want your parts fast, we get it. That is why we offer fast & free shipping on orders starting at just $50. Orders start processing immediately and most orders ship in 0 - 2 business days. Please note that some exclusions do apply on oversize items including but not limited to complete bikes, car racks, and frames. Please refer to your shipping options at checkout for the most accurate shipping quote on your order.
30 Day Returns
If you have an issue, return new items for up to 30 days.
Key Product Specs
- 1-1/8''-1.5''
- 15x110mm TA
- 180mm
- 27.5''
- Black
- Linear XL
- Rake: 44mm
