About
Description & Specs
Magic Mary is the ultimate gravity tire. Indisputably the favorite among Schwalbe Downhill and Enduro athletes. Perfect all-round characteristics for almost all tracks and conditions. The sophisticated intermediate profile is combined with the best compounds and construction pushing the limits to surprising levels.Strong shoulder studs and aggressive open tread design provide maximum braking traction and cornering grip even in extremely muddy terrain Equipped with V-Groves specially developed for Magic Mary every stud can bite into the ground for even more grip Angled knobs in the middle of the tread optimize the rolling characteristics
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 2x67 |
| Color | Black |
| Weight | 1375 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 65 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Description & Specs
Magic Mary is the ultimate gravity tire. Indisputably the favorite among Schwalbe Downhill and Enduro athletes. Perfect all-round characteristics for almost all tracks and conditions. The sophisticated intermediate profile is combined with the best compounds and construction pushing the limits to surprising levels.Strong shoulder studs and aggressive open tread design provide maximum braking traction and cornering grip even in extremely muddy terrain Equipped with V-Groves specially developed for Magic Mary every stud can bite into the ground for even more grip Angled knobs in the middle of the tread optimize the rolling characteristics
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 2x67 |
| Color | Black |
| Weight | 1375 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 65 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Schwalbe Magic Mary Tire - 29 x 2.60 Tubeless Folding BLK Pro Gravity Soft E-50
Translation missing: en.products.product.sku:TR00694
- Regular price
- $108.00
- Sale price
- $108.00
- Regular price
-
$108.00
Shipping calculated at checkout.
Fast Shipping
MTBHQ Shipping
You want your parts fast, we get it. That is why we offer fast & free shipping on orders starting at just $50. Orders start processing immediately and most orders ship in 0 - 2 business days. Please note that some exclusions do apply on oversize items including but not limited to complete bikes, car racks, and frames. Please refer to your shipping options at checkout for the most accurate shipping quote on your order.
Orders $50+ Ship Free*
MTBHQ Shipping
You want your parts fast, we get it. That is why we offer fast & free shipping on orders starting at just $50. Orders start processing immediately and most orders ship in 0 - 2 business days. Please note that some exclusions do apply on oversize items including but not limited to complete bikes, car racks, and frames. Please refer to your shipping options at checkout for the most accurate shipping quote on your order.
Deal Alert! This Item Is On Sale
Discount Automatically Applied At Checkout 🤘
30 Day Returns
If you have an issue, return new items for up to 30 days.
Key Product Specs
- Black
- E-50
- Folding
- Gravity
- Pro
- Soft
- Tubeless
