About
Description & Specs
Nobby Nic is an MTB tire made for the greatest range of applications. The all-rounder that works in every situation no matter the weather no matter the terrain. Widest possible range of use: for Tour and All-mountain for difficult XC tracks as well as technically challenging Enduro trails.Modern trail bike tread with stable shoulder blocks for even more traction Enlarged gaps between blocks for better self-cleaning Outstanding braking and forward traction due to special center stud arrangement
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black |
| Weight | 920 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Description & Specs
Nobby Nic is an MTB tire made for the greatest range of applications. The all-rounder that works in every situation no matter the weather no matter the terrain. Widest possible range of use: for Tour and All-mountain for difficult XC tracks as well as technically challenging Enduro trails.Modern trail bike tread with stable shoulder blocks for even more traction Enlarged gaps between blocks for better self-cleaning Outstanding braking and forward traction due to special center stud arrangement
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black |
| Weight | 920 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Schwalbe Nobby Nic Tire - 27.5 x 2.40 Tubeless Folding BLK Standard Addix Green E-50
Translation missing: en.products.product.sku:TR00632
- Regular price
- $69.00
- Sale price
- $69.00
- Regular price
-
$69.00
Shipping calculated at checkout.
Fast Shipping
MTBHQ Shipping
You want your parts fast, we get it. That is why we offer fast & free shipping on orders starting at just $50. Orders start processing immediately and most orders ship in 0 - 2 business days. Please note that some exclusions do apply on oversize items including but not limited to complete bikes, car racks, and frames. Please refer to your shipping options at checkout for the most accurate shipping quote on your order.
Orders $50+ Ship Free*
MTBHQ Shipping
You want your parts fast, we get it. That is why we offer fast & free shipping on orders starting at just $50. Orders start processing immediately and most orders ship in 0 - 2 business days. Please note that some exclusions do apply on oversize items including but not limited to complete bikes, car racks, and frames. Please refer to your shipping options at checkout for the most accurate shipping quote on your order.
Deal Alert! This Item Is On Sale
Discount Automatically Applied At Checkout 🤘
30 Day Returns
If you have an issue, return new items for up to 30 days.
Key Product Specs
- Addix Green
- Black
- E-50
- Folding
- Standard
- Tubeless
